1395/12/2 دوشنبه
پنجشنبه 11 آذر 1400   22:21:17
آخرين ويرايش سایتآخرين ويرايش سایت
پنجشنبه 11 آذر 1400 14:29:11

1395/12/2 دوشنبه
1395/12/2 دوشنبه
معرفی شهرستان گنبد کاووس
شهرستان گنبدکاووس با  مساحت 2059 هکتار در بخش شرقی استان گلستان واقع شده است. از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به شهرستان های علی آبادکتول، رامیان، آزادشهر و مینودشت و از غرب به شهرستان آق قلا و از شرق به شهرستان های گالیکش، کلاله و مراوه تپه وصل شده است. جمعیت شهرستان گنبدکاووس 348744 نفر که شامل اقوامی از ترکمن ها، ترک ها (آذری ها)، خراسان، سمنان، سیستان و بلوچستان و ... می باشند. پایه اقتصادی  این شهرستان کشاورزی بوده و از محصولات عمدۀ آن گندم، جو، پنبه و دانه های روغنی است. دامداری و صنایع وابسته به کشاورزی نیز در آن رواج دارد. از صنایع دستی هم قالی، قالیچه و قارچین شهرستان گنبد به ویژه فرش های سرخ رنگ و مرغوب ترکمن که مظهر پایداری این قوم است، دارای شهرت اند، پرورش اسب هم در منطقه رایج بوده و اسب ترکمن از معروفیت جهانی برخوردار است. همچنین کارخانه هایی مانند آرد، روغن، پنبه پاک کنی، کنسرو، کمپوت، نئوپان و .. در این شهرستان فعال اند.
پیشینه تاریخی
این شهرستان به دلیل وجود بلندترین برج آجری جهان که در سال 1391 به عنوان یک اثر تاریخی و ایرانی در یونسکو ثبت جهانی شده است با 70  متر ارتفاع به نام گنبد کاووس نامگذاری شده است. این برج در سال 397 هجری قمری به دستور امیر شمس المعالی قابوس بن وشمگیر زیاری که مردی کریم- دانشمند- ادب دوست و شاعر پرور بوده بنا شده است و با  قدمت 1030 ساله با شکوه و بی نظیر همچون مردمانش پابرجا و استوار مانده است و از لحاظ پیشینه تاریخی ورکان- هیرکان هیرکانیه و گرگان نام هایی است که از پیش از اسلام به این سرزمین اطلاق شده است که بعد از اسلام جرجان نامیده شده و از دوره تیموری به بعد گنبد قابوس و از سال 1316 گنبد کاووس نامگذاری شده است. بر اساس کاوش باستان شناسان و آثار تاریخی برجای مانده سابقه تمدن و آبادانی این منطقه به 6 هزار سال قبل بر می گردد. جرجان از شهرهای قدیمی بوده و در سال 98 هجری قمری یزید بن سهلب عرب این شهر را تصرف کرده و خرابی هایی در حین جنگ وارد کرده است. گرچه بعدها مرمت شده ولی در اثر تهاجم تیموریان و مغول ها عظمت و آبادانی آن از بین رفته است. علاوه بر شهر جرجان، دیوار دفاعی گرگان ( اسکندر )که مربوط به دوره ساسانیان بوده از آثار تاریخی و با ارزشی است که از قسمت شمال و شمال شرقی شهرستان عبور می کند. از دیگر آثار تاریخی و مذهبی این شهرستان زیارتگاه امامزاده یحیی بن زید علیه السللام نوه امام زین العابدین علیه السلام است که دارای بنای بزرگ و محوطه ای وسیع و رواق آیینه کاری شده است. از اثر تاریخی ارزشمند این زیارتگاه وجود محراب و گچ بری های انجام شده مربوط به دوره سلجوقی در جوار ضریح  مطهر آن امامزاده است و این مقبره در نزدیکی شهر تاریخی جرجان درجنوب غربی شهرگنبد کاووس فعلی است.
آب و هوا
شهرستان گنبد کاووس از نظر آب و هوا، جزء اقلیم مدیترانه ای به حساب آمده که دارای فصل تابستان نسبتا گرم و خشک بوده طوری که 150 تا 200 روز از سال خشک می باشد. موقعیت طبیعی شهرستان به گونه ای است که بر پدیده های اقلیمی خصوصا بارندگی تاثیر فراوانی می گذارد که عمدتا به دلیل کاهش ارتفاعات رشته کوه های البرز شرقی در این منطقه و دور شدن از دریا میزان بارندگی آن بین حداقل 200 میلی متر و حداکثر 400 میلی متر در سال می باشد که هرچه به طرف شمال (نوار مرزی) پیش می رویم از میزان بارندگی کاسته شده طوری که به میزان 100 میلی متر تا 150 میلی متر در طول سال می رسد. وقوع بلایای طبیعی از جمله خشکسالی، سیل و طوفان از پدیده های طبیعی و حوادث غیرمترقبه این شهرستان است که خسارت هنگفتی به تولیدات، تاسیسات و زندگی اقتصادی و معیشتی مردم وارد می سازد.
روند شکل گیری اداره استاندارد شهرستان گنبدکاووس
اداره استاندارد شهرستان گنبدکاووس در اردیبهشت سال 1391 با پیگیری های (مدیرکل وقت استاندارد گلستان ) جهت پاسخگویی به همشهریان محترم و واحدهای مستقر شرق استان (خان ببین تا مراوه تپه ) در شهرستان گنبد کاووس واقع در خیابان هفتم تیر جنب کتابخانه شهید بهشتی افتتاح شد. آقای داوود مزیدی به عنوان اولین رییس این اداره از تاریخ افتتاح تا آذرماه سال 1394 مشغول به فعالیت بوده و بعد از ایشان آقای مهندس سیدعلی جعفری ایوری با 15 سال سابقه خدمت در اداره کل استاندارد و با گذرندان پست های کارشناسی، کارشناس مسؤلی، مدیریت بخش های مختلف از تاریخ 13 آبان 1394 مسؤلیت این اداره را به عهده دارد.
ساختمان جدید اداره استاندارد شهرستان گنبد کاووس به آدرس بلوار پاسداران (17 شهریور شرقی) نبش تقاطع دلگشا به همت و تلاش آقای مهندس فرمانی مدیرکل استاندارد گلستان در دوطبقه به مساحت حدود 300 مترمربع از فرمانداری ویژه شهرستان تهیه و ابتیاع شده است.
در حال حاضر این اداره با چهار پرسنل کلیه عملیات اجرایی و مأموریت های سازمانی شرق استان را در حیطه وظایف تعریف شده انجام می دهد.
وظایف اداره استاندارد شهرستان گنبدکاووس
 1. پذیرش درخواست و تشکیل پرونده تایید صلاحیت مدیران کنترل کیفی واحدهای تولیدی شرق استان.
 2. پذیرش درخواست و تشکیل پرونده متقاضیان پروانه برای واحدهای شرق استان و انجام بازرسی و مراحل صدور پروانه برای واحدهایی که دارای کارشناس است و ارسال پرونده تکمیل شده به اداره کل استاندارد گلستان برای واحدهایی که فاقد کارشناس مربوطه است.
 3. تکمیل مدارک درخواست تمدید پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران  و ارسال به اداره کل استاندارد گلستان.
 4. انجام نمونه برداری کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول استاندارد اجباری و ارسال به آزمایشگاه و صدور گواهینامه های انطباق صادراتی و یا
coc   وارداتی.
 1. انجام نمونه برداری کالاهای صادراتی و وارداتی غیر مشمول و ارسال به آزمایشگاه و تنظیم نامه تعیین ماهیت.
 2. صدور تاییدیه ایمنی و کیفیت آسانسورهای منطقه شرق استان گلستان.
 3. هماهنگی انجام بازرسی های شهربازی ها، پارکها و . . . منطقه شرق استان گلستان.
 4. هماهنگی انجام آزمون دوره ای در منطقه شرق استان گلستان.
 5. اجرای برنامه های آموزش و ترویج در شرق استان گلستان.
 6. ارسال آمار عملکرد  ماهانه اقدامات انجام شده در شرق استان گلستان به واحد آمار اداره کل استاندارد گلستان.
 7. سایر امور محوله و موارد درخواستی توسط اداره کل استاندارد گلستان.
 

 
 
 
بيشتر
.